Lord Rothermere, az angol arisztokrata, aki ellenezte Magyarország trianoni feldarabolását
Lord Rothermere-re, vagy más néven Harold Hamsworth-re az angol nyelvterületeken valószínűleg csak úgy emlékeznek, mint a Daily Mail egyik alapítójára, aki a XX. századi angol sajtótörténelem kiemelkedő alakja. Azonban a magyar történelemben talán még különlegesebb helyet kapott az első világháború után.
A lord a napi egymillió példányban megjelenő Daily Mail tulajdonosa volt, ezért 1927-ben egy Magyarország mellett kiálló cikket publikált Magyarország helye a nap alatt címmel. Ebben a cikkben a lord a trianoni békeszerződés revízióját sürgette, amihez minden eszközt bevetett, derül ki a Múlt-Kor cikkéből.
Lord Rothermere érvelésének két fő pontja volt. Egyrészt hangsúlyozta, hogy Anglia érdeke az európai béke megszilárdítása, melynek elengedhetetlen feltétele a magyar területi revízió. Másrészt arra ösztönözte a nyugati kormányokat, hogy támogassák a magyar rendszert, melyre a bolsevizmus megerősödése idején is számíthatnak majd. A cikk megszületésében egyes vélekedések szerint Hohenlohe Stefánia osztrák hercegnő is szerepet játszott, akivel gyakran élvezték egymás társaságát.
A cikk hatalmas visszhangot váltott ki Magyarországon, valóságos eufóriát okozva. Maga a tény, hogy a revízió ügye az egyik legolvasottabb brit napilapban jelent meg, ráadásul egy gazdag és befolyásos ember támogatását élvezte, olyan siker volt, amiről sokan álmodni sem mertek. Bár a brit hivatalos körök elhatárolódtak a lord nézeteitől, a magyar kormánykörök felkarolták az ügyet, és egy nagyszabású revíziós propaganda-kampányt indítottak Lord Rothermere ünneplésével a középpontban. Egyesek, mint Rákosi Jenő újságíró, még azt is felvetették, hogy a lord alkalmas lenne a magyar trón betöltésére, sőt, még nevét is magyarosították, így lett belőle Radomér.
A publikációt követően Rothermere-t elárasztották hálálkodó levelekkel és ajándékokkal, és közadakozásból emlékművet is emeltek a tiszteletére Budapesten. A Trianon Múzeumban is találhatók dokumentumok, melyek a nevéhez köthetők, mint például Szegedy László által szerkesztett Magyar Gyermekek Hálaalbuma. Ez a kötet magyar gyermekek Rothermere-hez intézett hálálkodó leveleit tartalmazza, melyekben a trianoni békeszerződés okozta fájdalmat és a területi veszteségeket siratják, reménykedve a lord segítségében. A levelek megrázó képet festenek a korabeli magyar társadalom érzéseiről és a revíziós törekvésekről. Csak néhány ezekből a levelekből:
Kedves Rothermere Bácsi! A szüleimtől és a tanító urtól tudom, hogy a mi országunkat, drága Magyarországot ilyen nagyon megcsonkították. Öregapámat és a többi rokonaimat elszakították, nem is láthatjuk egymást. Kedves Lord Bácsi onnan messziről, Angolországból segítségünkre jött és kérem, hogy tovább is segítségünkre legyen.
Kránitz Károly, MagyarkesziKedves Lord Bácsi! Nagyszüleim oly közel laknak (2 kilométer távolságra) s nekem még sem szabad hozzájuk elmenni. Szívem forró óhaja, hogy a jó Isten segítse Lord Bácsit annak előmozdítására, hogy megszállott területen lévő nagyszüleimhez mielőbb szabadon mehessek.
Mikula J. László, MikóházaSzánjatok meg és adjátok vissza a mi édes magyar hazánkat! Óvja meg a jó Isten a ti gyermekeiteket a hasonló sorstól!
Kiszel László, Isaszeg
Lord Rothermere tehát nem csupán egy angol sajtómágnás volt, hanem olyasvalaki, aki a magyar történelem részévé vált azzal, hogy kiállt Magyarország mellett, hangsúlyozva a trianoni békeszerződés igazságtalanságát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik